PIR izolace v letním období

Polyisokyanurátová (PIR) izolace efektivně ochrání stavbu i v letních měsících

85386-2Vzhledem k probíhajícím změnám klimatu se přehřátí půdních prostor v budovách stává stále větším problémem, a to i ve Střední a Severní Evropě. Žádné "letní" izolační materiály neexistují, proto by měli perfektně sloužit klasické izolace jak v zimním (tepelný tok z vnitřního prostoru ven), tak v letním období (tepelný tok z vnějšku dovnitř). Námi užívaný izolační materiál poskytuje optimální tepelnou ochranu i v létě, garantuje komfortní prostředí pro bydlení a snižuje spotřebu energií.

 

Tepelně izolační vlastnosti, tedy R, U či lambda hodnoty jsou základním ukazatelem, dle kterého každý projektant nebo investor porovná dostupné varianty řešení. Doba, kdy jediným kritériem byla cena je minulostí. Nejjednoznačnějším ukazatelem je porovnání si lambda hodnoty bez závislosti na síle izolantu. PUR izolace na svém počátku před několika desítky let měly lambdu vyšší než 0,024. I tak to byla doslova revoluce v porovnání s tepelně izolačním výkonem polystyrenu nebo minerální vaty. Nástupem PIR izolací či modifikovaných PIR izolací je standard lambda na hodnotě 0,022. Prémiové modifikované PIR izolace mají aktuálně lambdu 0,020. Což je srovnatelné s fenolickou pěnou. A co vlastně lambda říká? Čím je lambda menší, tím lépe izolujeme před chladem, ale i před teplem. 

Další velice důležitou vlastností, která je úzce svázána s lambdou je zjednodušeně řečeno tzv. absorbce tepla a tok tepla izolantem. Co to vlastně znamená? Zjednodušeně můžeme říci, čím méně je schopen izolant vázat, akumulovat do sebe teplo a čím více zabraňuje prostupu tepla přes celou sílu izolantu, tím lépe odděluje vnější a vnitřní prostor. Pokud tedy izolant do sebe váže vysoké procento tepla, toto teplo v okamžiku ochlazení ze sebe vyzařuje. Izolant doslova "topí". A to je velice nepříjemné v případě komfortu obytného podkroví v letních měsících. Problém se prohlubuje v případě tmavých střešních krytin nebo nedostatečně přirozeně odvětraných střešních plášťů

 

Nahoru